FLAUTOŠKOLKA

pro pětidírkovou zobcovou flétnu
Hana Šťastná – Jan Kvapil
ilustrace Andrea Tachezy
      

O KONCEPCI

Proč si vybrat právě Flautoškolku?

Především proto, že respektuje možnosti dětí daného věku jak způsobem výuky, tak volbou nástroje. Jejím cílem je otevření dveří do světa hudby nenásilnou a zábavnou formou, aby děti měly radost z vlastního muzicírování.

Hana Šťastná a Jan Kvapil, profesionální hráči na zobcovou flétnu a zkušení hudební pedagogové, vycházejí z osvědčených postupů rozvoje přirozených hudebních schopností nejmladších dětí. Pracují především s jejich smyslovým vnímáním a intuicí, záměrně se vyhýbají notám a hudební teorii. Cílí na prožitek, nikoliv na výkon.

Metodika Flautoškolky navazuje na obdobné kreativní koncepty „škola hrou“, přesto je zcela jedinečná a nezastupitelná. V čem?


V prvé řadě pracuje s dětskou pětidírkovou zobcovou flétnou, kterou považují autoři za základní a ideální nástroj pro předškolní děti. Jsou přesvědčeni, že tradičně užívaná sopránová zobcová flétna není pro takto malé děti vhodná. Ve srovnání s ní je pětidírková flétna menší a celá její konstrukce vyhovuje lépe dětské ruce. Mnoho podnětů, cvičení a her z Flautoškolky lze ovšem také využít i ve skupinové výuce hry na sopránovou flétnu. Nicméně autoři doporučují učitelům zvážit přechod na dětskou flétnu pětidírkovou.

Více o nástroji a jeho výhodách pro malé děti ZDE.

Flautoškolka vychází ve výuce hry na nástroj ze stejných metodických principů jako Flautoškola, oblíbená a rozšířená učebnice hry na sopránovou zobcovou flétnu pro ZUŠ, na které již vyrostly tisíce malých flétnistů. Propracovaný a mnoha lety ověřený způsob nácviku stěžejních technických prvků hry na zobcovou flétnu – dech, artikulace, prstová technika – je zárukou, že děti
neosvojí žádné hráčské zlozvyky, které se pak těžko odnaučují. Všechna cvičení techniky hry autoři přibližují dětem nenásilně formou her a bez not, přičemž využívají přirozené spojení melodie s říkadly či texty písniček a s pohybem. Metodika Flautoškolky pracuje s rituály jako osvědčeným prostředkem k upevňování návyků.

Flautoškolka představuje první ucelenou metodickou koncepci hudebního rozvoje nejmladších dětí s využitím pětidírkové flétny.

Flautoškolka se skládá ze dvou sešitů: Metodického sešitu pro učitele a Flautíkova sešitu pro děti – podrobnosti ZDE.

běží na ChytrýAdmin Spravovat obsah